"Černý humor je, když máš písek v oku. Morbidním se stává ve chvíli, když máš oko v písku."

Prosinec 2014

Derek Fowlds

26. prosince 2014 v 15:28 | Winter |  Fandom

Rozhodla jsem se zapojit do výzvy blogerky Norrory a napsala jsem článek o svém oblíbeném herci.


Derek Fowlds je jeden z mých nejoblíbenějších anglických herců. Narodil se v Londýně 2. září 1937 a je známí svojí rolí Bernarda Woolleyho v Jistě pane ministře/premiére, satirického seriálu, který se natáčel v 80. letech a parodoval tehdejší politiku premiérky Margaret Thatcherové.

Také hrál v mnoha dalších filmech a seriálech - jako třeba dětská televizní show Basil Brush, seriál Heartbeat, film Doktor v nesnázích, atd. Většina z nich se ale v naší zemi nedá sehnat (ani stáhnout). Například bych ráda viděla Frankenstein created woman, kde hrál s Peterem Cushingem (W. Tarkin ve Star wars: A New hope).
Kromě toho propůjčil svůj hlas postavě Clauda v audiohře Doctor Who: The Elixir of Doom.

Na začátku semestru se rozhodla, že mu zašlu svoji úplně první žádost o autogram, což jsem udělala prvního října. Napsala jsem mu dopis, ve kterém jsem popsala, jak jsem se dostala k seriálům a také o tom, jak jsem se stala jeho fanynkou. Vůbec jsem nečekala, že mi žádost vyjde, ale obálku s podepsanými fotografiemi jsem měla doma za šestnáct dní. Teď mě docela mrzí, že jsem poslala jen dvě fotografie, ale mám v plánu vytvořit a zaslat i druhý dopis, ve kterém napíšu pár řádek o českém fandomu.

Jak jsem se k tomuto herci dostala?

Všechno začalo v druháku, kdy jsem viděla divadelní hru Jistě, pane ministře, ve které hráli herci, kteří dabovali jednotlivé postavy. Hlavní role ztvárnili Viktor Preiss (Jim Hacker), František Němec (Humphrey Appleby) a Jan Šťastný (Bernard Woolley). Jan Šťastný nebyl součástí původního dabingu. Dereka daboval jiný český herec a to Lukáš Vaculík.
Představení bylo úžasné a když jsem se vrátila domů, tak jsem si pustila seriál, který jsem si zamilovala. Pak jsem zjistila, že existují i čtyři knihy. Jistě, pane ministře 1. a 2. a pokračování Jistě, pane premiére 1. a 2. V Británii byly knihy vydány pod názvem The complete Yes, minister a The complete Yes, prime minister.


Jistě, pane ministře

Hlavní postavou je stínový ministr zemědělství a bývalý šéfredaktor časopisu Reforma Jim Hacker (Paul Eddington), který se po volbách stane ministrem pro administrativní záležitosti. Ministerstvu novináři přezdívají politický hřbitov.
Na ministerstvu se seznámí s Bernardem Woolleym (který je jeho osobní tajemník) a Sirem Humphreym Applebym (Nigel Hawthorne) - tajemníkem ministerstva. Naivně se snaží dodržet volební program své strany a chystá nové změny jako třeba úsporný program, ale vždy narazí u Sira Humphreyho, který nechce o žádných změnách ani slyšet.

Humphrey se snaží zábránit jakékoliv změně a většinou se mu to pokaždé podaří. Ale jsou i momenty, ve kterých Jim tahá Humphreyho z průšvihů nebo nad ním zvítězí, což bývají ty nejlepší epizody. V Jistě, pane ministře je to jedna - Kostlivec ve skříni. V Jistě, pane premiére dvě - Klíč a Spletitá síť.

Bernard Woolley je sevřen mezi dvěma šéfy a snaží se vyjít s oběma a často pomáhá ministrovi proto, že je mu ho zkrátka líto. Humphreymu se to samosebou nelíbí. Často mu říká, že by měl být loajální jemu, než ministrovi. Bernard je člen státní správy a jeho kariéra závisí na Humphreym.


Jistě, pane premiére

Jim Hacker je zvolen premiérem v epizodě Partajní hrátky a stěhuje se do čísla deset. Myslí si, že bude mít daleko větší moc, ale situace je stejná, jako když byl ministrem. Společně s ním byl povýšen i Sir Humphrey, který se stal šéfem státní správy. Bernard se také dostal do čísla deset jako premiérův osobní sekratář. V pokračování je dost často parodována mezinárodní politika, což je podle mě daleko větší zábava.

Hodně lidí tvrdí, že nejlepší epizda je Klíč. Ano, Klíč je úžasný (jak už jsem psala, mám ráda epizody, ve kterých je Sir Humphrey v průšvihu), ale nejlepší díl ze všech je podle mého názoru Patron umění, protože v něm herci parodují sami sebe a pro mě má geniální momenty a hlášky.

Mám moc ráda oba dva seriály, protože jsou inteligentní, kvalitní a vždy se jedná o úžasnou zábavu, která neomrzí ani po několikátém shlédnutí všech epizod. Všichni tři, jak Paul Eddington, Nigel Hawthorne tak i Derek Fowlds jsou úžasní a skvěle se doplňují. Kromě toho jsou dobře sehraní a je vidět, že si to opravdu užívají._________________________
 
Poznámka pod čarou:

Ironií je, že i když seriál zesměšňoval její vládu, tak byla Thatcherová velkou fanynkou a napsala i krátký skeč, který sehrála společně s herci, hrající dvě hlavní postavy - Paulem Eddingtonem a Nigelem Hawthornem. Dalo by se říct, že Margareth Thatcherová je autorkou první fanfikce na tento fandom:

https://www.youtube.com/watch?v=cwaX_DgHZkM

---
Zdroje obrázků:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Derek_Fowlds
http://fuckyeaminister.tumblr.com/


Zdroje obrázků v menu:
http://www.gettyimages.in/
http://thediaryofahufflepuff.tumblr.com/
tumblr.com