"Černý humor je, když máš písek v oku. Morbidním se stává ve chvíli, když máš oko v písku."

Leden 2015

Dopis od Johna Nettletona

27. ledna 2015 v 18:47 | Winter |  Fandom


Třicátého prvního prosince jsem v poštovní schránce našla světle hnědou obálku. Na ní byla nalepená moje adresa z bílé obálky, kterou jsem přikládala k původnímu dopisu. Když jsem ji obrátila, uviděla jsem na zadní straně samolepku s adresou a kontaktem na Johna Nettletona, anglického herce, který hrál Sira Arnolda Robinsona v seriálu Jistě, pane ministře/premiére. A také měl roli v jednom díle klasického Doctora Who.

Uvnitř byly tři podepsané fotografie a nádherný dopis, který jsem se rozhodla přeložit. Žádost jsem posílala 10. 11. 2014. Na samolepce byl i Johnův e-mail. Na něj jsem mu zaslala poděkování a prosbu, jestli můžu dopis uveřejnit na internetu.

Dovolil mi to, akorát jsme se domluvili, že nezveřejním jeho adresu, protože byla natištěná v záhlaví dopisu. Na jiných stránkách od lidí, kteří sbírají autogramy, jsem se dočetla, že někdy si slavní nepřejí, aby fanoušci dávali obsahy psaní na net. Týkalo se to třeba Evanny Lynch (hrála Lenku Láskorádovou v Harry Potterovi). Ta napsala jedné Češce dopis a prosila jí, aby nezveřejňovala její adresu ani korespondenci. Proto jsem se zeptala, zda mu to nevadí. Nikdy jeho adresu nikomu nedám, je to slib, který nehodlám porušit.

Je to opravdu ten nejkrásnější dopis co jsem kdy dostala. Velmi mě dojalo, jak John chválil mojí angličtinu. I když vím, že v ní nejsem moc dobrá. Ale nejvíc mě dostalo, že se pan Nettleton zajímal o Tábor, mé milované město, ve kterém jsem se narodila a žiji zde celý život. Moc se mi líbí jeho vyprávění o návštěvě Prahy.

Rozhodně bych chtěla vidět filmy, o kterých se zmiňoval. Nemám moc ráda Charlese Dickense (jsou mnohem lepší britští autoři než on - Shakespeare, Doyle, Shaw...), ale miluji jeho Vánoční koledu a na Olivera Twista se podívám. Musím říct, že je docela těžké sehnat Burning Secret. Také mě zaujal odstavec, ve kterém popisuje, jak se schází s ostatními herci ze seriálu.Drahá Petro,

děkuji ti za laskavý dopis (a fotografie), který jsem právě obdržel. Rád slyším, že Jistě, pane ministře a Jistě, pane premiére má takového oddaného fanouška z tak vzdálené země jako je Česká republika!

Musím ti pogratulovat k tvé velmi dobré angličtině. Zajímalo by mě, zda sleduješ naše programy v původním jazyce - nebo jsou možná dabovány do češtiny? Ale věřím, že tvoje znalost angličtiny je tak dobrá, že je můžeš sledovat v originálním znění.

Jak můžeš vidět, fotografie jsem podepsal na zadní stranu, protože jsou dost temné. Doufám, že je to v pořádku. Moje žena říká, že na nich vypadám velmi mladě, ale samozřejmě že se seriál natáčel v roce 1985 - před třiceti lety - teď je mi skoro 86 a oslavím Diamantovou svatbu (60 let).

Jak možná víš, naši dva hlavní herci, Paul Eddington a Nigel Hawthorne, bohužel zemřeli před mnoha lety. Ale pořád se velmi často vídám s Derekem Fowldsem a Dianou Hoddinottovou a máme moc šťastné vzpomínky na čas, který jsme trávili natáčením seriálu.

Měl jsem to potěšení pracovat ve tvé zemi při dvou příležitostech. Poprvé to bylo v zimě roku 1986, když jsem dostal roli ve filmu Burning Secret, který se natáčel v zasněžených Mariánských Lázních. Když jsem skončil s natáčením, tak jsem strávil týden prohlížením památek v Praze (mém nejoblíbenějším městě na světě!). Poté, v roce 2004, jsem měl malou roli ve filmu Romana Polanského Oliver Twist, který se natáčel v pražských Barrandovských studiích. Bylo zajímavé porovnat obě návštěvy města. V roce 1986 měla země komunistickou vládu a v Praze nebyli téměř žádní turisté (až na pár Japonců) a měl jsem hodně místa pro sebe. Ale při mé druhé návštěvě jsem se nemohl téměř hnout, protože zde bylo velmi mnoho zahraničních návštěvníků!

Také jsem se podíval na internetu na tvoje rodné město - a vypadá jako velmi příjemné místo. Jsi tam na univerzitě? A už víš, co bys chtěla dělat po studiích? Jsem si jistý, že tvoje exceletní znalost angličtiny ti bude nápomocná.

Obávám se, že ti dopis nepřijde do Vánoc, ale chtěl bych ti poslat přání všeho dobrého do Nového roku - a také ti přeji velmi prosperující budoucnost. S mojí ženou jsme měli velmi náročný týden plný oslav s našimi třemi dcerami a pěti vnoučaty!

Jako vždy,

John Nettleton
---
Zdroj úvodní fotografie Johna Nettletona z Jistě, pane ministře: http://fuckyeaminister.tumblr.com/
Zdroje obrázků v menu:
http://www.gettyimages.in/
http://thediaryofahufflepuff.tumblr.com/
tumblr.com