"Černý humor je, když máš písek v oku. Morbidním se stává ve chvíli, když máš oko v písku."

Srpen 2015

Fanouškovství versus fanatismus

28. srpna 2015 v 14:10 | Winter |  Články


Mezi těmito dvěma pojmy je velmi tenká linie. Každý, kdo je fanouškem, se může brzy stát fanatikem, který se bezmezně zamiluje do svého idola. O této problematice jsem už nějakou dobu chtěla psát a rovněž mi přišlo vhod také dobré téma týdne.

Není to tak dávno, co internetem proběhla zpráva, že Zayn Malik opouští One Direction. Nikdy jsem nebyla a ani nebudu fanynka této hloupé komerční kapely. Ale nad tím, co předvedly jejich fanynky, zůstává rozum stát. Jedna spáchala sebevraždu. Další se řezaly nebo ubližovaly domácím mazlíčkům se slovy "It´s for you Zayn. Come back!".

Kdybych byla na jeho místě, v tu chvíli bych Directionerky nenáviděla. Nechápu jejich mentalitu. Vážně jsou takové pipky? Dá se v tuhle chvíli ještě mluvit o fanouškovství? Ne, tohle je čistý fanatismus. Také odsuzuji lidi, kteří pronásledují svého idola na každém kroku, až je mu to nepříjemné. V takových chvílích je mi dotyčného člověka strašně líto. To se nemůžou chovat normálně? Chápu jejich nadšení, když ho vidí, ale čeho je moc, toho je příliš.

Nikdy jsem nebyla žádnou skalní fanynkou skupiny nebo velmi mladého zpěváka. Měla jsem sice své oblíbené interprety, ale nepropadala jsem jim tak, jako některé spolužačky. Vždycky jsem byla anomálie, která dávala přednost věcem, které nikdo nečetl nebo neposlouchal. :)

Na internetu se kdysi objevilo video, které zachycuje tupost fanynek Justina Biebra. Jimmy Kimmel si o něm vymyslel pár kontroverzních věcí a zeptal se Beliebers, co si o tom myslí. Holky samozřejmě svého idola bránily zuby nehty. Neumí číst a psát? Nevadí! Justin je i přesto perfektní. Týrá zvířata? Zneuctil vlajku? Parkoval na místě pro handicapované lidi? Může všechno, protože je to náš idol. Fakt by mě zajímalo, čím ty holky myslí. Mozek to asi nebude...


Podle mě by fanoušci měli být i trošku racionální a přemýšlet o věcech, které jejich miláček dělá. Jinak dopadnou jak holky ve videu.


Mohl by mi někdo vysvětlit, proč je třeba fanouškem Justina Biebra nebo One Direction či jiných podobných čistě komerčních umělců, prosím? Zajímalo by mě, proč jsou pro vás tak úžasní. A neplatí žádné věci jako "lovískuju Justínka protože je úplně best". Zamyslete se, vytvořte argumenty a napište je do komentářů.
Na druhou stranu je fanouškovství krásná věc (a také ohromě důležitá), ale nikdy by nemělo zajít do extrému. Vždyť bez fandomů a fanoušků by nebyli umělci, knihy nebo populární audiovizuální díla tím, čím jsou. Jeden jediný fanoušek může jednoho dne zachránit svůj fandom. To například udělali Mark Gatiss a Steven Moffat s Doctorem Who. Se svou láskou k seriálu vytvořili nové epizody. K Doktorovi se tak dostalo mnoho lidí, kteří jej dosud neznali. Vůbec by mě nepřekvapilo, kdyby za pár let obdrželi za svou práci šlechtický titul.

U nás například Martin Stropnický napsal scénář k divadelní verzy seriálu Jistě, pane ministře. Celou hru poté zrežírovar. Měla velký úspěch a seriál se opět dostal do podvědomí strašné spoustě lidí. O této hře jsem také napsala Johnovi, který byl velmi nadšen.

Myslím si, že je dobře, pokavaď na obnově fandomu pracují lidé, kteří jej bezvýhradně milují. Zaslouží si obdiv. Můžou tak vytvořit úžasné věci, které budou ctít tradici díla.

Lidé z fandomu by měli reprezentovat oblíbené dílo v co nejlepším světle. Měli by spolupracovat nejen mezi sebou, ale také si vybrat zástupce, který bude prezentoval jejich práci před autory díla nebo významnými osobnostmi z řad umělců, jenž se podíleli na vytvoření fandomu.

Práce pro fanoušky je skvělá. Například já se zaměřuji na fanklub Jistě, pane ministře/premiére. Musím říct, že není nic úžasnějšího, než pochvala ze strany těch, kteří byli součástí seriálu. Cítila jsem se úžasně a byla jsem velmi pyšná, když John Nettleton chválil v jednom z e-mailů náš mezinárodní fandom. A už ví, že seriál je u nás velmi populární. Rovněž byl nadšen z přeložených komentářů, které jsou pod mým článkem o jeho dopisu:

"I was amazed to hear how many bloggers responded to the letter that I wrote to you last year, and am surprised that there are so many Yes Minister fans in your country!"

Taková práce má smysl.

Jeho podpora nezůstane bez odměny. Sehnala jsem pár fanartů (na kterých je zobrazen) od dalších členů našeho fanklubu a sama jsem také něco nakreslila. Obrázky společně s mými přeloženými články a dopisem zašlu Johnovi příští týden. Ať vidí, čím se náš klub zabývá.

A co vy, co si myslíte o fanouškovství? Potkali jste někdy svého idola? Pokud ne, co by jste dělali, kdyby jste se s ním jednoho dne sektali? A jste členy nějakého fandomu? Jakého?


Whovianský fanart - Tardis

4. srpna 2015 v 3:05 | Winter |  Skicák

Můj první Whovianský fanart, publikovaný na tomto blogu. Tardis s Doktorem, který uvnitř regeneruje. Kresleno v Artrage během jednoho volného víkendu.


Zdroje obrázků v menu:
http://www.gettyimages.in/
http://thediaryofahufflepuff.tumblr.com/
tumblr.com