"Černý humor je, když máš písek v oku. Morbidním se stává ve chvíli, když máš oko v písku."

Září 2015

Čajová sága - recenze

17. září 2015 v 20:33 | Winter |  FandomJe málo fanfikcí, které mě zaujmou natolik, že se stanou mou srdeční záležitostí. Ještě donedávna to byla bezkonkureční slashová povídka, kterou přeložila Bella od autorky Elehyn - Po čem muži touží. Ale pak se to změnilo.

Na Telaninu Čajovou ságu jsem narazila během prohlížení starých oblíbených stránek. Kdesi v jednom seznamu byla zmíněna tato úžasnost a zanedlouho jsem hltala každou kapitolu. Některé jsem četla stále dokola. Tak moc se mi líbily. Vypraví o vztahu Severuse a Harryho, kteří se stanou milenci a musí svojí lásku skrývat před okolím. Jistě si říkáté, že takových povídek je nespočet. Jenže Sága je pro mě naprosto vyjímečná a má místo v mém srdci.

Překlad je fenomenální a věřím, že muselo být strašně těžké vytvořit českou verzi. Navíc je povídka krásně napsaná a i když se vám budou zdát kapitoly příliš dlouhé, přečtete je jedním dechem. Adelaine stále překládá a momentálně je na seznamu další část, která by měla být zveřejněna teď na podzim. Každou chvilku proto kontroluji stránky a čekám, až se objeví.

Jsem moc ráda, že je příběh situovaný do Bradavic během pátého ročníku. Nemám moc ráda povídky, které se odehrávají poté, co trio vystudovalo (někdy se jim také říká poválečné) a někdo z nich buď učí nebo je na ministerstvu. A chudák Severus zatím dřepí v Azkabanu nebo je v jiném poníženém postavení.
Tato fanfikce naštěstí nic z toho neobsahuje. Jedině, co mi trochu vadí je, že jsou některé postavy mimo kánon. Ale některé činy mají zajímavé logické odůvodnění. V bodech jsem shrnula, na co můžete v příběhu narazit. A že jsou to zajímavé věci:

 • Severus a Harry spolu spí během školního roku
 • Pro Harryho je někdy složité skrývat svůj vztah
 • Oba dva budou mít závažnou krizi
 • Malfoy se chová jako ten největší idiot
 • Nevillův charakter se během příběhu vyvine dost zajímavým způsobem
 • Harry dostane polibek od Severuse na Halloween
 • Poté je Snape napaden a dostane se do nepřízně Lorda Voldemorta
 • Severus dá na Lektvarech Nebelvíru bod
(tato událost se nejspíš zapíše do Dějin Bradavické školy)
 • Ron a Hermiona spolu randí během pátého ročníku
 • Harry je dobrý v Lektvarech
 • Šišla se vrací do Bradavic
 • Ministerstvo přehodnotí Siriusův případ
 • To, že je Rita Holoubková mrcha a nikdo by si o ní neopřel ani Zameták,
všichni víme, ale tentokrát se zase předvede
 • Harry tráví léto u Weasleyových


"To bylo o fous," řekl.

Ron zabodnul pohled do vzdalující se Snapeovy postavy. "Neustále je to o fous. Poslední týden nemůžeme jít ani na záchod, abychom na něj nenarazili. O co mu jde? Přísahám, že nás sleduje!"

"Má namířeno do sklepení," upozornila Hermiona a na čele se jí opět vytvořila vráska, když znovu nasadila Ten Pohled.

"Ale tohle je ta nejdelší cesta!" namítal Ron. "A co včera, ha? Neměl namířeno nikam, když jsme ho načapali, jak se čirou náhodou prochází po nádvoří - akorát na druhé straně živého plotu. No nemám pravdu? A minulý víkend byl v Prasinkách! Snape nikdy nechodí do Prasinek! Do Prasinek se totiž lidé chodí bavit!"

Hermioně zůstal v očích nepřítomný výraz. "Možná jsi měl pravdu," roztržitě přikývla. "Chci říct, vím, že sis dělal jen legraci, ale možná mu Brumbál skutečně nařídil, aby dával na Harryho pozor."

Ron se rozchechtal.

"To je dost dobře možné! Co myslíš ty, Harry? ... Harry?"

Harry sebou polekaně cuknul. "Co?"

"Upřímně, Harry," podotkla podrážděně Hermiona, "Tohle se tě tak trochu týká."

Ukázka z : https://snarryworld.wordpress.com/cajova-saga/obcas-az-blazen-snad/

Autor: Telanu

Překlad: Adelaine

---
Zdroj fotografií:

deviantart.com


My Immortal - nejhorší fanfikce všech dob (recenze bez spoilerů)

10. září 2015 v 22:41 | Winter |  Fandom

Není to tak dávno, co jsem zaslechla zvěsti o fanfikci tak děsivé, že mozkové buňky během čtení dobrovolně páchají seppuku. Jmenuje se My Immortal (Moje nesmrtelnost) od autorky Tary Gilesbie a do podvědomí Potterheads se zapsala jako nejhorší fanouškovská povídka všech dob.

Autorka fanfikce byla velmi mladá a to jediné ji trochu omlouvá z toho, že napsala takový paskvil. Ostatní věci ne.
Povídka je o upírce jménem Ebony (či Enoby?) Dark'ness Dementii Raven Way, která studuje v Bradavicích. Je Gothička. Mluví vulgárně. Její jedinou zábavou je poslouchání gothických kapel, řezání, pití krve a souložení s Dracem Malfoyem (chudák) v Zapovězeném lese, kde je čas od času přistihne Brumbál. Malfoy má během příběhu dilema a neví, jestli má spát spíš s Ebony nebo s Harrym.

Kamarádí se s triem a někdy jezdí na koncerty (v Bradavicích je to asi normální) do Prasinek. Každý ve škole je goffik (čti gothic) a opravdu si nepřejte vědět, co má Harry místo jizvy. Jo a už jsem vám říkala, že všichni chodí do Zmijozelu? A mají jiná jména?

Jako každá pravá Mary Sue je naprosto dokonalá a pověřena vykonat velké věci. Samozřejmě se že během příběhu stane tolik absorudních věcí, že budete jen nechápavě kroutit hlavou. Hlavní hrdinka je na facku a budete jí nesnášet už po pár kapitolách. Doporučuji vám tento hraný seriál od skupiny nadšenců. Ta holka, co hraje Ebony, je skvělá (ale stejně by jste jí chtěli po chvíli jednu vrazit):


Škoda že nikdo neví, jaké měla autorka v té době povědomí o knihách a hlavních postavách. Z příběhu mám pocit, že napsala fanfikci poté, co viděla pouze filmy. Hlavní postavy jsou těžce mimo kánon a mají ty nejpitomější dialogy, jaké jsem kdy četla. Tara také mění jména hlavních postav v průběhu děje. Někdy věty v textu postrádají smysl.

Také se musím zmínit o absenci správné gramatiky a o interpunkci nemůže být ani řeč. Zaujaly mne autorčiny poznámky, ve kterých reagovala na kritiku ze strany čtenářů a trollů. Diskuze pod originálními kapitolami musely být zajímavé.

No, jediným pozitivem povídky je, že jsou kapitoly velmi krátké a pokud máte alespoň trochu smyslu pro humor, budete se smát. A vážně moc. Alespoň k něčemu je takhle příšernost dobrá.

Ach jo, proč se taková blbost stala tolik populární, zatímco některé skvělé povídky skoro nikdo nezná...

Díky tomuto příběhu nemůžu brát jméno Ebony vážně a pokud v budoucnosti narazím ve fanouškovských povídkách na stejnojmennou Mary Sue, odvracím se a končím se čtením. Už mi to navždy zůstane spojené s fiktivním charakterem, co je příliš dokonalý (nebo divný), než aby mohl být skutečný.

Teď pár slov k českému překladu. Je skvělý. Vážně. Autorky české verze odvedly dobrou práci, vzhledem k tomu, v jakém stavu je originální dílo. Chudák angličtina, tohle si nezasloužila. Moc se mi líbí jejich glosy a způsob, jakým přeložily některá slova, která jsou napsána slangově nebo nespisovně.

Překladatelky by si zasloužily nějakou odměnu. Nebo medaily za statečnost a okamžité zařazení do Nebelvíru, protože pracovat dobrovolně na něčem tak strašném vyžaduje notnou dávku odvahy.

Tak co, četli jste už předtím tuto fanfikci? A co si o ní myslíte?

Český překlad: http://myimmortalczech.blog.cz/
Originální povídka *: https://www.fanfiction.net/s/6829556/1/My-Immortal

---
* Nevím, jestli originální profil Tary Gilesbie ještě existuje. Nicméně xXMidnightEssenceXx není autorkou My Immortal.

Zdroj obrázku:

http://www.deviantart.com/art/My-Immortal-185470512
Zdroje obrázků v menu:
http://www.gettyimages.in/
http://thediaryofahufflepuff.tumblr.com/
tumblr.com