"Černý humor je, když máš písek v oku. Morbidním se stává ve chvíli, když máš oko v písku."

Star Wars - Síla se probouzí

27. března 2016 v 16:03 | Winter |  Fandom
Dvacátého února jsem konečně viděla sedmý díl Hvězdných válek - Síla se probouzí. Musím říct, že jsem se na to těšila neskutečným způsobem. Jsem velká fanynka Star wars už od dětství. Znám do detailu všech šest epizod a zbožňuji i seriály jako Clone Wars a Rebely.

Jako první jsem viděla Novou naději, když jsem byla opravdu velmi malá. Pustil mi ji taťka, velký fanoušek Hvězdných válek. Do té doby jsem žádný sci-fi film neznala. Byl to pro mě úžasný zážitek. Postupem času jsme spolu viděli mnoho a mnoho vědeckofantastických filmů. Od Babylonu 5 k Hvězdné bráně až po Planetu opic (tu jsem si ale nikdy neoblíbila). Taťka ze mě vychoval nerda a já jsem za to ráda.

Pamatuji si, že jsme měli starou trilogii na VHS kazetách. Táta je kdysi dostal od nějakého kamaráda, který je sehnal na západě. Filmy ještě neměly vylepšené speciální efekty. George Lucas digitálně upravil celou ságu až v devadesátých letech. Tato verze se už poté promítala v kinech s oficiálním českým dabingem. Slyšela jsem, že se za komunistů promítali Star Wars v kině nelegálně na jednom jediném místě a s neoficiálním českým překladem.

Vzpomínám si, že na Nové naději byl německý dabing a hned po něm někdo natočil slovenský překlad. Jeden člověk mluvil všechny postavy. Další dva díly jsme měli v angličtině s českým překladem. Českou lokalizaci dělal Ondřej Neff. Podobným způsobem se k nám dostávali další filmy. Vzpomínám si, že táta měl i původního Robocopa s příšerným obrazem a ještě horším zvukem. Pro ukázku jsem našla jedno video na Youtube, na kterém můžete vidět, jak takové nelegální kopie vypadaly:


Ale vrátím se zpět k promítání. Byl to úžasný film! Velmi nostalgický. Normálně u filmů nebrečím. Jenže jsem měla co dělat, abych nespustila už při prvních tónech na začátku úvodních titulků. Další moment zvýšeného sebeovládání přišel ve chvíli, kdy se na scéně objevil Malý sokol a Han se Žvejkalem.

První věc, která mě v tu chvíli napadla byla ... po tak dlouhé době.

Příjemně mě překvapily různé narážky na původní filmy. Jako třeba účes princezny Leii z páté epizody (i když to nebyl ten klasický), zničená maska Lorda Vadera, hologramová šachovnice ze čtvrtého dílu atd.

Také mě zaujalo, že tohle je jediný film z celé ságy, který se zabývá osobním životem imperiálních vojáků. V klasických i novějších filmech na ně nikdo nebral ohled. Byli součástí masy, která bojovala za svojí frakci a neřešilo se odkud jsou nebo co jsou vlastně zač. Finn ale vše změnil.

Jinak k ostatním postavám ... Rey je super. Podle mého názoru je to dcera Luka Skywalkera a Mary Jade. Tudíž neteř princezny Leii a sestřenice Kylo Rena (Bena Sola).

Generál Hux. Je slušný cvok. Jeho hysterický proslov před použítím nové superzbraně byl k smíchu. Velmi mne šokovalo, když První řád zničil hlavní město Nové republiky. Myslela jsem si, že to byl Coruscant. Jenže podle Wookiepedie nová zbraň vypálila střely na planetu, která se jmenovala Hosnian Prime.

Podle mě je moc mladý na to, aby velel armádě. Ale ve světě Star Wars je naprosto normální, že puberťáci a lidi krátce po dvacítce vedou obrovskou flotilu. Nebo vládnou několika planetám najednou (viz Padmé Amidala).


Shipuju ho s Kylo Renem. Nejsem sama. Chtěla bych na ně napsat nějakou fanfikci.

Kylo Ren se mi líbil ze všech nových postav nejvíc. Je potomkem Leii a Hana. Cvičil jej Luke, ale žalostně selhal. Kylo po Anakinově vzoru vyvraždil nový řád Jedaiů. Zbožňuje svého dědečka a snaží se, aby byl jako on. Jenže se mu to nedaří. Dostavá záchvaty vzteku a ničí všechno kolem sebe pokaždé, když se mu něco nepovede. Například zdemoloval věznici, když utekla Rey.

I přes to všechno jej ale rodiče stále milují a chtějí jej zpět.

V rodině Skywalkerových je velmi populární přemlouvání a tak jsem si opět nostalgicky zavzpomínala na okamžiky, kdy Anakin lákal Padmé a Luka na temnou stranu. V sedmém díle to byl Han, kdo přesvědčoval Kyla, aby se vrátil domů. No, nepovedlo se mu to. Ale jeho smrt si mohl Abrams opravdu odpustit.

Jak nedávno poznamenala Nagat: na Skywalkery by měl někdo poslat sociálku. No s tím nelze nesouhlasit.

Která rodina je rozvrácená již od dob pádu republiky? Ve které rodině se členové vraždí kvůli ideologii? Jaká rodina si vzájemně usekává ruce a likviduje svoje mentory na sto různých způsobů? Čí rodiče nechává svoje děti s oblibou na pouštních planetách a pak zabíjí jejich pěstouny?

Zajímá mě, jak se Kylův příběh vyvine. Stane se ještě větší zrůdou? Nebo naopak přejde ke světlé straně síly? I přes to, že chce být jako Anakin? Odpustí mu vůbec Leia Hanovu smrt?


Další skvělou postavou byla Maz Kanata. Podle jedné zajímavé fanouškovské teorie se objevila v každém díle a ovlivňovala osud Skywalkerovi rodiny. Osobně si myslím, že je to sběratelka. Jak sama řekla, viděla toho opravdu hodně. Zažila Sithy, Starou republiku a Palpatinovo impérium. Rovněž je citlivá na Sílu.

Sbírá artefakty, které mají velkou historickou hodnotu. Například navštívila Oblačné město, aby mohla najít Lukův modrý světelný meč a poté ho dala Rey. U jejího vchodu do paláce visí spousta vlajek. Většinou patřili lidem, kteří se nějakým způsobem dostali do kontaktu se Skywalkerovými. Například má vlajku Zira Hutta - strýce Jabby Hutta - jenž se objevil v seriálu Star Wars: The Clone Wars. Měl konflikt s Padmé a Anakinem. Také u ní visí vlajka, kterou měl Anakin na závodech kluzáků ve Skryté hrozbě. Maz si uvědomovala, že tento závod byl důležitým momentem v dějinách galaxie.


Docela mě potěšilo, že se u ní objevila i vlajka 501 legie. Samozřejmě to byla pocta od J. J. Abramse. 501 legie je charitativní organizace založená fanoušky Star Wars, jejíž členové se převlékají za padouchy a pořádají akce pod heslem "Zlí hoši dělají dobro".

Maz je velmi zajímavá postava a svým způsobem nahrazuje Yodu. Měla by dostat daleko více prostoru v dalších dílech.

Jsem opravdu zvědavá, jak budou vypadat další filmy. Už se těším na to, až se dozvím pravdu o původu Rey. Nebo až nám tvůrci odhalí osud Kylo Rena. Nebo až se Luke setká s Leiou a společně porazí První řád. Také jsem zvědavá na výcvik Rey. Dá se nakonec dohromady s Finnem, nebo se vzdá lásky a bude z ní skutečný Jedi? A jak bude vypadat dějová linie nového sithského lorda Snoka?

Jak už jsem řekla, byl to nádherný film. Moc jsem si ho užila. Mrzelo mne, že už jsem jej nemohla vidět s taťkou. Copak by na něj asi říkal?

Tak co, také jste viděli nové Hvězdné války? Jak se vám film líbil? Máte rádi i starou a novou trilogii? Svůj názor napište do komentářů.

Zdroj fotografií:
deviantart.com
https://indierevolver.com/2016/01/21/indie-revolver-exclusive-about-that-maz-kanata-deleted-scene-from-star-wars-the-force-awakens/

 


Komentáře

1 Den Den | E-mail | Web | 28. května 2016 v 13:27 | Reagovat

Do fandomu Star Wars jsem spadla těsně před zhlédnutím sedmičky, kdy mě kamarádi přinutili zúčastnit se jejich maratonu SW filmů na Nový rok, přičemž na onu novinku se šlo do kina hned následující den :D A díky tomu jsem spadla do SW díry a už se nejspíš nikdy nevyhrabu ven - hlavně kvůli té hordě fanfikcí, která mě hned posléze zasypala! :D Jinak koukám Kylux má dost slušné zastoupení i v Čr! Já teda kromě těhle dvou shipuju i Stormpilota (protože Poe, duh!) :3
Moc pěkný článek, mimochodem ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Zdroje obrázků v menu:
http://www.gettyimages.in/
http://thediaryofahufflepuff.tumblr.com/
tumblr.com