"Černý humor je, když máš písek v oku. Morbidním se stává ve chvíli, když máš oko v písku."

Říjen 2016

Jak přežít internetové diskuze

22. října 2016 v 15:00 | Winter |  Články
Vždy, když se podívám na diskuze na Novinkách, sevře se mi žaludek úzkostí. Lidé se tam ohánějí totalitním režimem, píší svoje hloupé názory na všechno a myslí si, že rozumějí jakémukoliv odbornému tématu, které se objeví. Netřeba dodávat, že se neuvěřitelně znemožní, aniž by si to uvědomili.
Najděte si třeba článek o tom, že někdo spáchal nějaký trestný čin. V diskuzi samozřejmě narazíte na perly jako "a k jaképak etnické národnosti patřil pachatel?". Pamatuji si na jeden příspěvek, ve kterém byla autentická fotografie pachatelky přímo ze soudní síně, která pocházela z majoritní společnosti. Ale diskutující obhajovali názor, že fotografie je určitě falešná a žena patřila k minoritě. Tenkrát jsem na to docela koukala a ani se mi nechtělo věřit, že můžou být někteří tak zaslepení a přesvědčení o vlastní pravdě, že nedokáží akceptovat ani jednoznačný důkaz. Přišlo mi, jako kdyby ti lidé přestali na okamžik přemýšlet a vyžívali se ve svých předsudcích.

Jeden z argumentů, který také stojí za to je, že přistěhovalci berou Čechům práci. Víte, já jsem loni byla na praxi na úřadu práce a pokud na volné pracovní místo do třiceti dnů nenastoupí občan naší země, tak je teprve poté nabídnuto cizinci.

Také mě dostávají komentáře typu " já jsem to ani nečetl, stačil mi nadpis, ale myslím si, že...". Pokud se něco takového objeví, můžete si být jisti, že buď bude komentář o ničem nebo narazíte na opravdovou perlu.

Podobné hity se objevují v diskuzích o sebevraždách. Většina lidí bude jistojistě přesvědčená, že k tomuto zoufalému činu dohnala oběti současná doba. Jako kdyby neexistovaly desítky jiných důvodů, kvůli kterým člověk skočí z okna nebo spolyká hromadu prášků. Finance, traumata z dětství, nešťastná láska, duševní choroba...ale ne. Za všechno může samosebou vláda.

Další názory, které mě dostávají do kolen, jsou ty pod články o výchově dětí. Rudí diskutující budou přesvědčeni, že nejlepší je všechny mladé od rána až do večera řezat. Například jednou jsem četla článek o matce, co svoji dceru zbila do modřin jenom kvůli tomu, že si přes její zákaz založila facebookový profil.

Kdybych byla rodičem, dětem bych sociální sítě rozhodně nezakazovala. Ale chtěla bych vědět, koho mají v přátelích, jestli všechny osobně znají a zda si uvědomují rizika, která jim hrozí na internetu. Vědomě izolovat děti způsobem, jakým to udělala ta matka je vyloženě špatné a hodně to napovídá o její omezenosti. Ano, na jednu stranu chtěla chránit svojí dceru. Ale na druhou měla vymyslet daleko lepší způsob a lépe svoje rozhodnutí s dcerou probrat a ne jí zbít tak, až se bála jít domů.

Nejenže novinkáři matčino jednání schvalovali a ještě tvrdili, že jí měla přidat za to, že dcera vše řekla ve škole. Pamatuji si, že jednou u nějaké diskuze byl názor, že Linka bezpečí je k ničemu. Tyhle lidi to fakt nemají v hlavě v pořádku. Prý to za nich nebylo a taky žili. Facepalm.

Když se podívám na příspěvky pod články o uprchlících, nechce se mi věřit, že někteří lidé jsou ochotní kvůli své bezpečnosti přát smrt malým dětem. Jsem šokovaná a znechucená. Vždy se hrozně naštvu, když vidím ty komentáře rádoby slušných Čechů s jejich xenofobními názory opepřené sympatiemi k nacismu, rasismu a třeba i k šovinismu. Jako demokraticko - feministická sluníčkářka bych si u nich ani neškrtla. Navíc by mne umínusovali.

Jednou jsem narazila na hlášku (myslím, že to bylo na Obludáriu): "...kdyby v roce 1939 existoval Facebook, diskuze by vypadaly nějak tahle...". Ano, je to hloupost. Když se na to ale podívám z jiného úhlu pohledu, docela mne mrazí. Ono Obludárium je na Facebooku velmi zajímavou skupinou. Najdete tam výběr toho nejlepšího z diskutujícího póvlu.

Mám strach, že se jednou lidé rozhodnou špatně a raději se vzdají své svobody a zvolí si nějakou stranu s extremistickými nebo totalitními sklony. Cesta k diktatuře není odpovědí. Problém se musí řešit, ale ne za cenu ztráty lidských práv a demokracie. Asi jsem opravdu hloupá a naivní. Přijde mi nechutné, že většina lidí odsuzuje skupiny jako celek a nezajímá se o jedince. Pro mne jsou například primárně důležité schopnosti člověka a jeho chování. Nikoliv jeho etnický původ. Každá mince má dvě strany. Odsuzuji porušování zákonů ze strany uprchlíků. Na druhou stranu jsou mezi imigrantama lidé, kteří opravdu prchají před válkou a potřebují naší pomoc.

Lidé si pletou pojmy a mluví o něčem, čemu vůbec nerozumí. Například jsem jednou narazila na příspěvek (byl v jedom videu od Kovyho), ve kterém jedna blbka vysvětlovala, že: "...sice nejsem rasystka, ale nesouhlasím s tím, aby homosexuálové adoptovali dětiiiiii...".Komentář těžce mimo záchodovou mísu. Může mi někdo prosím vysvětlit, jak souvisí rasismus s homofobií? Navíc to ta uživatelka ani nedokáže napsat správně.

Většina diskuzí je napsána velmi špatnou gramatikou. Když se podíváte do profilů lidí, kteří tam píší svoje příspěvky, většinou mají informaci, že vystudovali "vysokou školu života" nebo si dali "mateřská, ale určitě né dovolená" . První případ znamená, že to většinou nedotáhli ani k výučnímu listu či maturitě, ale tváří se, že jsou mistři světa a opovrhují intelektuály. Druhý případ jsou maminky, které většinou reagují až přehnaně hystericky. A správná čeština je jim u zádele. Dobře, také někdy napíšu něco špatně. Ale čeho je moc, toho je příliš.

Pamatujete si, jak lidé na facebooku vyjadřovali své postoje k uprchlíkům? Některé matky napsaly svůj negativní postoj na cedulku a daly jí svým dětem, které ji držely a vůbec netušily, co se děje.

Jejich dítě jednou vyroste a třeba bude mít jiný názor na danou problematiku. Na to ti rodiče úplně zapoměli. Pokud se bude dělat nějaká podobná akce, raději prezentujte svůj názor sami za sebe. Nepleťte do toho někoho, kdo tomu ani nemůže rozumět a než něco hodíte na zeď, raději přemýšlejte nad možnými důsledky svého rozhodnutí.

Co napsat na závěr? Nenechte se zbytečně strhnout ostatními. Nenávist není řešení. Na komentáře se dívejte z různých úhlů pohledu. Snažte se je psát gramaticky správně a nebuďte jako ti, co pravopis nerespektují. Nehádejte se s lidmi, u kterých víte, že vás stejně nechtějí pochopit. Je to zbytečné.


Tak co, jaký je váš názor na internetové diskuze a na rádoby slušné Čechy? Svůj názor napište do komentářů.


---

Zdroj obrázku:
http://cestovani.idnes.cz/foto.aspx?r=kolem-sveta&foto1=TOM44429a_pytlik.jpg

Zdroje obrázků v menu:
http://www.gettyimages.in/
http://thediaryofahufflepuff.tumblr.com/
tumblr.com