"Černý humor je, když máš písek v oku. Morbidním se stává ve chvíli, když máš oko v písku."

Kráska a zvíře (2017)

25. března 2017 v 10:54 | Winter |  Fandom
V úterý se můj článek o ambiciózních rodičích dostal na titulní stranu. Byla jsem překvapená, že se tam objevil tak rychle. U Standy to většinou trvalo delší dobu, než se články z tématu týdne dostaly na hlavní stranu. Zarazila mne vysoká návštěvnost a počet komentářů, které jste mi napsali. Prozatím je to můj nejúspěšnější příspěvek. Člověk napíše nějakou věc, myslí si, že zaujme sotva pár lidí a najednou vidí takovou reakci :-). Udělali jste mi radost. Díky. Že bych o tom natočila vlog?


Jakmile jsem dopsala článek, tak jsem se připravovala na návštěvu kina. Společně s tetou, sestřenicí a bratrancem jsem šla na premiéru do Světa na hranou verzy Krásky a zvířete od Disneyho. Během přípravy jsem četla rozhovory, recenze a dívala se na ukázky. Původně jsem ani neměla v plánu tam jít. Ale v pátek večer mi babička řekla, že tam půjdou, tak jsem se k nim také přidala. S příbuznými jsem v kině už hodně dlouhou dobu nebyla. Naposledy se strejdou na Harry Potterovi a Tajemné komnatě. A to už je opravdu dávno.

Určitě vás zajímá, jestli stojí za to film vidět. No to si sakra pište, že jo.

Následující odstavce budou poněkud neobjektivní. Je to zejména kvůli tomu, že jsem velkou fanynkou původní animované pohádky. Jako malá jsem ji dostala na VHS od mamky k narozeninám a od té doby jsem si ji pouštěla pořád dokola. Stejně jako Hvězdné války, i tenhle film jsem dokázala odříkat zpaměti. K hrané verzy jsem byla poněkud skeptická. Říkala jsem si, zda vůbec dokáže překonat originál. Také jsem trochu pochybovala o 3D verzy, jenže u tohoto filmu trojrozměrnost funguje. Některé scény jsou skutečně velmi pěkné. Jako třeba, když se Zvíře kouluje s Belle, taneční číslo Be our guest nebo prolog s čarodějkou.

Očekávala jsem, že film bude přesnou kopií původního snímku. Tato představa se mi vyplnila. Avšak režisér Bill Condon sice něco ubral, ale zároveň i přidal scény a skladby, které mne příjemně překvapily. Jako například Evermore. Pokud se vám bude líbit anglická verze, vězte, že česká je ještě lepší.

Když už jsem u dabingu: je překvapivě dobrý. Když jsem poslouchala některé písničky v angličtině, tak jsem zjistila, že v české verzy jsou mnohem hezčí. Jako příklad uvedu scénu, ve které Belle zpívá o znechucení nad tím, že jí Gaston požádal o ruku. Pak jsem si tutéž píseň pustila v původním jazyce. Zpěv Emmy Watsonové mne překvapil. Ještě nikdy jsem jí zpívat neslyšela a musím říct, že je dost dobrá.

Její Belle je daleko feminističtější, než v originále. Není obyčejnou vesničankou, ale inteligentní dívkou, která si na rozdíl od animované verze po vzoru svého otce vymýšlí vlastní vynálezy. Jenže lidé ve vesnici jsou stereotypní. Nesnesou její novoty ani chování. Například jim vadí, že učí další malé dívky číst. Zaujala mne také vedlejší dějová linie, která se zaměřovala na vztah jejího otce a matky. Ta zemřela na mor, což v animovaném filmu z pochopitelných důvodů není ukázáno.
Postavy v zakletém paláci se nijak od svých kreslených předloh neliší. Akorát mne příjemně překvapila menší role Staneyho Tucciho, který hrál maestra Cadenzu. Jo a ještě se mi líbilo ztvárnění Zvířete alias prince Adama. Nejen po herecké stránce, ale i po vizuální.

Teď bych se však chtěla věnovat dvěma postavám, kvůli kterým tuto recenzi píšu. Gaston a LeFou.

To, že Condon chce do svého filmu přidat homosexuální scénu, jsem věděla už dávno. Myslela jsem si však, že v ní budou účinkovat Lumiére s Cogsworthem. Disneyho fandom totiž pároval tyhle dva už dlouho před oznámením hrané verze. Tak nějak jsem doufala, že se jeden z mých tajných snů vyplní. Ani omylem. Místo toho jsem na stříbrném podnose dostala poněkud jiný pár, který by mne nenapadlo shipovat ani ve snu.

LeFou je v pohádce z roku 1991 otravný hloupý patolízal, který vůbec nestojí za pozornost. Ale Josh Gad jej ztvárnil poněkud jinak. V animovaném filmu zpívá o tom, jak je Gaston úžasný, statečný a silní. Přitom všichni víme, že je pravým opakem. Vždycky jsem si myslela, že je LeFou zbabělec, který je s ním jenom kvůli tomu, aby se v případě nebezpečí nechal ochránit. Jenže v hraném filmu je do Gastona zamilovaný až po uši. Některé scény jsou natolik očividné, že upoutají pozornost běžného diváka, který se o slash nezajímá. Během promítání jsem seděla vedle jedné maminky s asi desetiletým klukem. Na scénu v hospodě zareagovala šeptem slovy : "Ten je určitě na chlapy.". Skvělá dedukce, Sherlocku! Podobných gay momentů tam bylo deleko více. Což je dobře.Před pár dny jsem je začala těžce shipovat. Od té chvíle hledám různé slashové povídky a fanarty. No, zatím toho tolik není. Ale počkám si ještě pár týdnů. Výběr bude daleko bohatší. Škoda, že ty gify nejsou v lepší kvalitě.

Nejvíc mne ale dostalo, když LeFou ve finále změnil strany a ještě před Gastonovou smrtí chránil prokleté obyvatele před zfanatizovanými vesničanami. A konec v tanečním sále byl vylepšen jednou moc pěknou scénou, ve které tančí se svým potencionálním partnerem. Údajně by se měl jmenovat Stanley. Škoda, že nemám více vizuálního materiálu. Ten okamžik byl vážně hezký. Pokud uvažujete, zda na film zajít, určitě to udělejte! Je to vážně skvělá zábava. Asi na něj půjdu do kina ještě jednou. Uvidím.

Nejspíš také nakreslím nějaký fanart.

Tak co, viděli jste film? Pokud ano, jak se vám líbíl?

---
Zdroj obrázků a gifů: tumblr.com
 


Komentáře

1 Karol Dee Karol Dee | Web | 25. března 2017 v 11:17 | Reagovat

Hledala jsem v článku jen větu o tom, že to stojí za to vidět (a naštěstí jsem ji našla!) a dál se snažím nečíst, chci se na to kouknout s čistým štítem. :D Ale stejně jsem v tvém článku zachytila útržky, ale naštěstí mě vůbec neodradily. Ono totiž vždycky a každý film se dá zesměšnit a podkopat, a když recenzi píše nějaký škarohlíd, odradí člověka raz dva, i když by se mu film normálně líbil.

2 Lucka Lucka | E-mail | Web | 25. března 2017 v 14:21 | Reagovat

Já jsem byla nadšená! :-) Celkově mi přišlo, že je to film pro malé i velké, děti vidí tu krásnou pohádku, rodiče se můžou zasmát nad hláškami nebo vtipnými situacemi a věcmi, které přeci jen člověk pochopí až když je starší. :-)

3 Eliss Eliss | Web | 25. března 2017 v 17:50 | Reagovat

Já neviděla ještě ani tu kreslenou verzi ;)

4 Winter Winter | Web | 25. března 2017 v 19:08 | Reagovat

[3]: Tak to se na ně určitě podívej, stojí za to.

5 Reina-sun Reina-sun | Web | 26. března 2017 v 10:52 | Reagovat

Teprve se chystám, moc se na to těším :) Díky za tip!

6 Jana Jana | E-mail | Web | 9. června 2017 v 18:22 | Reagovat

Tedy, tolik homosexuálních věcí ... To se mi moc nelíbí ... Kreslenou pohádku mám moc ráda, takže se na to určitě kouknu... Ale jsem ráda, že jsem nešla do kina :)

7 D D | Web | 9. června 2017 v 20:36 | Reagovat

Pohádky nemusím, takže mě tento film nijak neoslovil ani nepřesvědčil k tomu, abych na něj šel do kina. Co se týče homosexuality, nevadí mi, ale přijde mi trochu hloupé, jak se to v posledních letech všude cpe. Když ve filmu není aspoň jeden černoch, muslim a homosexuál, je to automaticky rasistické dílo a autor by měl být popraven. Tenhle druh pozitivní diskriminace se mi opravdu nelíbí. Mimochodem seriál s čistě homosexuální tématikou Queer as folk, mám moc rád a dobře jsem se u něj bavil. A dokážu číst i yaoi. Ale třeba shipování postav a slash povídky z duše nesnáším.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Zdroje obrázků v menu:
http://www.gettyimages.in/
http://thediaryofahufflepuff.tumblr.com/
tumblr.com