"Černý humor je, když máš písek v oku. Morbidním se stává ve chvíli, když máš oko v písku."

Červen 2017

Protest Sáry Holanové proti kožešinovým farmám

8. června 2017 v 19:58 | Winter |  Články
Sáru Holanovou sleduji už nějakou dobu. Stejně jako Fattyho. Její videa jsou zajímavá a líbilo se mi, jakým způsobem se postavila proti DeniseTV/Luboš. Pokud nevíte o co jde, tak youtuberka Denisa natočila video s čivavou ve vaně. Její pes se měl podle vyjádření jejího otce jen koupat. Jenže každému, kdo má oči, musí být jasné, že jej týrala. Luboš se celou kauzu snažil vysvětlit, ale znemožnil se ještě více. Prý celé video natáčeli přes greenscreen a pes ve vodě vůbec nebyl. Leda hovno.

Každý, kdo se trochu zajímá o editaci videozáznamů ví, že pracovat s vodou přes zelené plátno je nesmírně složité. Navíc mi nepřipadá, že by jejich videa byla kdovíjak profesionální zpracovaná. Nejen po vizuální stránce, ale zejména po obsahové. Luboš si prý scénáře ke všem videím vytváří sám a nutí své dcery, aby dělaly vše, co chce. Sledovala jsem je a připadají mi fakt divné. Neupřímné až křečovité. Ale tohle je věc názoru.O nich však dnešní článek nebude. Včera jsem viděla Sářino video o tom, jak se na dvanáct hodin nechala na Staroměstském náměstí zavřít do klece na protest proti kožešinovým farmám. Její jednání plně podporuji.

Kožešinové farmy jsou barbarské a neuctivé ke zvířatům, které musí trpět kvůli lidské aroganci. Lidé, kteří nosí pravé kožichy považuji za velmi omezené a lhostejné. Nelíbí se mi to. Žijeme v jednadvacátém století a máme možnost vyrábět kožešiny z umělých vláken. Jsou nejen levnější, ale i mnohdy lépe vypadají. Navíc nošením umělotin dáte najevo, že nejste necitlivý k utrpení těch, kteří se bránit nemohou.

Abych byla v obraze, tak jsem si pustila obě videa. Jak Sářinu akci tak i Týnušinu reakci. Reakce Třešničkové mě vůbec nepřekvapila. Často se ztrácí ve svých slovech a mám takový pocit, že místy ani netuší, co říká. Ve videu tvrdí, že mladší generace nemá ten správný názor. Znamená to, že každý, kdo nesouhlasí, má automatický špatný názor? Dole v komentářích navíc kdákala něco o tom, že to bylo "špatně zvolené slovíčko". Aha. Tak to si měla scénář videa daleko lépe promyslet.

Nedomnívám se, že by mladší generace měla horší názor. Naopak. V prváku na střední jsem se dostala do konfliktu s holkou, která považovala nošení pravých kožichů za normální. Nelíbilo se mi to už tehdy. Pár lidí se mnou tenkrát souhlasilo. Dle mého úsudku je zcela správné, když si tak mladá generace vytvoří vlastní názor na danou problematiku. Mám dojem, že slečně vadí jakýkoliv jiný názor, který jí připravuje o dokonalou masku, se kterou vystupuje na Youtube.

Týnuš nepovažuji za nijak inteligentní. V jednom komentáři tvrdila, že se zvíře po zabití zpracuje celé. Ani omylem. S jejich mrtvolami je nakládáno jako s odpadem a na trh jde pouze kůže. Youtuberka tvrdila, že se maso z norků či lišek zpracovává do restaurací. Ha ha ha. Týnuš se z toho zase chtěla vykecat, jenže se jí to moc nepovedlo. Schválně jsem si na internetu hledala nějaké restaurace s liščími či norkovými specialitami a nic jsem nenašla. Takže zase lhala. Ale ne, vlastně jen zvolila špatná slovíčka.


Můj komentář pod videem od Týnuš. Docela by mě zajímalo, jestli na něj zareaguje. Ale asi ne.

Je jí jedno, jakým způsobem zvířata trpí. Ale důležitější pro ní je, že díky kožešinovým farmám mohou módní návrháři vyrobit "luxusní kožíšky" a ty pak prezentovat na nějaké trapné přehlídce. Pokud se podíváte na internetové fotky i videa, můžete vidět, jakým brutálním způsobem jsou zvířata usmrcována. Jsou buď otrávena plynem nebo zabita elektrickým proudem, aby se kožešiny nepoškodily.

Kdyby měla Týnuš mozek místo značkové rtěnky, tak by si uvědomila, že se takto akorát znemožňuje. Ale netýká se to jen jí. Mnoho blogerek propaguje například kosmetiku, která je testována na zvířatech. A mnohdy ani o tom neví. Hlavně, že má nějakou značku. Nebo také nevědomky podporují nadnárodní značkové korporace provozující továrny v Asii.

Asijští dělníci pracují za velmi směšnou mzdu a mnohdy v naprosto nevyhovujících "bezpečnostních" podmínkách. Pokud vás podobná tématika zajímá, tak se podívejte na Sweatshop. Je to reality-tv o módních blogerkách a blogerech, kteří jdou pracovat do továren společností vyrábějící značkové oblečení. Je to velmi zajímavý pořad. Vážně stojí za to a měl dokonce i smysl, protože jedna z blogerek se stala aktivistkou za lidská práva.

Týnuš sice říkala, že jí to moc mrzí, ale moc jistě nezněla. Něco jiného by bylo, kdyby uznala chybu, omluvila se a šla si také do té klece sednout. Tímto gestem by podpořila aktivisty i zákon zakazující kožešinové farmy. Ale Třešničková zůstala pouze u slov.
Zdroje obrázků v menu:
http://www.gettyimages.in/
http://thediaryofahufflepuff.tumblr.com/
tumblr.com