"Černý humor je, když máš písek v oku. Morbidním se stává ve chvíli, když máš oko v písku."

Vzpomínky ze základní školy

26. listopadu 2017 v 9:10 | Winter |  Články
Jako autorka aktuálního Tématu týdne se k tomu všemu zkrátka vyjádřit musím. Hodně mě překvapilo, že se můj návrh dostal do hlasování a nakonec vyhrál. Díky moc za vaše hlasy, udělaly mi opravdovou radost. Dokonce pár lidí do svých příspěvků napsalo (jako třeba Wic), že se jim tohle téma moc líbí. Super!

V dnešním článku bych se chtěla zaměřit na má školní léta na 5. Zš Zborovské v Táboře a na to, jak jsem je prožívala.


Když jsem byla dítě školou povinné, myslela jsem si, že chodím na tu nejzapadlejší základku na světě. Opravdu mi přišlo, že každá jiná vzdělávací instituce je mnohem zajímavější a má mnohem lepší bonusy než ta naše. Na období do páté třídy mám asi nejvíc vzpomínek. Ještě si dokážu vybavit zápis i nějaké obrázky, které jsem tam kreslila. Poté vzpomínku na první den v lavici. Zbytek mám spojený s mojí hodně dobrou kamarádkou V. S ní jsem to táhla až do sedmé třídy, jenže poté se dost radikálně změnila. Ale začnu pěkně od začátku.

Kdy jsme se spolu začaly kamarádit? Někdy v první třídě. Nevím už jak k tomu došlo, ale podle jejích slov se mi spolužáci posmívali a ona mě poté utěšovala. Od té chvíle jsme se staly nejlepšími kamarádkami. Do páté třídy jsme bez sebe neudělaly ani krok. Chtěly jsme se přátelit navždy a dokonce jsme plánovaly, že po základní škole půjdeme na stejné střední. Jenže v šesté třídě nás spojili s vedlejší třídou a většina vztahů u nás se buď narušila nebo rozpadla a vytvořily se nové. Ze začátku jsem měla s těmi druhými obrovské problémy. Navíc mě učitelka posadila k tomu nejvěšímu sígrovi, takže se mé soustředění rozhodilo kompletně. Mám takový pocit, že jsem zaslechla informaci, že ten kluk seděl nějakou dobu ve vězení. Pro mě to vůbec nepřekvapuje?

Lidé z vedlejší třídy vyučování dost narušovali, protože předtím měli učitelku, se kterou si dělali co chtěli. V tom hluku jsem se vůbec nemohla soustředit a celkový přístup učitelů k tak početné třídě se zhrošil. Nebo mi to alespoň tak připadalo.

V. se v tu dobu začala měnit. Sice si zíkala další kamarádky, ale mě si přestala všímat. V sedmé třídě její problémy gradovaly do té míry, že chodila za školu. Nejprve na hodiny, poté se z hodin staly dny a ze dnů nakonec týdny. Ve finále nám učitelka oznámila, že utekla z domova. Nikdy nikomu nepřeji zažít takový pocit. Měla jsem o ní strach, protože jsem vůbec netušila, kde je. Navíc jsem jí nemohla jakkoliv kontaktovat. Byla jsem opravdu ráda, když jí nakonec policie našla a přivezla zpátky domů. Když jsem jí poté viděla, okamžitě jsem jí objala a byla ráda, že je v bezpečí a hlavně v pořádku.

Nikdy jsem se nedozvěděla, proč utekla. Její rodina tuhle informaci dobře skrývala. Ani já z ní nic nedostala. Krátce po jejím návratu jsem se dozvěděla různé věci. Jako to, že V. nebyla tou osobou, za kterou jsem jí měla. Kdysi jsme si říkaly různé důvernosti a slibovaly si, že to nikomu nepovíme. Jenže ona mojí důvěru zradila. Pověděla všechno někomu jinému. Ten to zase rozšířil mezi lidi. Začala jsem jí nesnášet, ale zároveň jsem se jí i přes to všechno pokoušela pochopit.

Nic špatného jsem jí neudělala. Radila jsem jí, aby se nakamarádila s někým, kdo jí ubližuje. Ona mě však neposlechla. Pracovala jsem i s verzí, že měla nefunkční rodinu i přesto, že se všichni navenek chovali strašně mile a pohodově. Když jsem si tenkrát uvědomila, že se k ní mohli chovat odporně a poté se přetvařovat a hrát si na dokonalou rodinku, dělalo se mi z nich zle. Pravdu se už nikdy nedozvím.

Jinak jako třída jsme nakonec patřili mezi ty hodnější, protože jsme později neměli žádné větší problémy. Stačil nám rok a něco a začali jsme i s druhou třídou dobře vycházet. Nakonec se vytvořila pevná přátelství trvající dodnes.


Nejsem autorkou tohoto videa. Vytvořila jej jedna z mých spolužaček.

V osmičce jsem dostala svůj první počítač. Začala jsem psát svoje první články a povídky. Jednalo o hodně velké katastrofy. V té době jsem také byla poblázněná do mé nejoblíbenější postavy z Harryho Pottera Severuse Snapea. Začala jsem číst fanfikce a zajímat se o mangu i počítačové hry. Každou chvilku jsem měnila barvu vlasů od fialové po černou až červenou. Vůbec nechápu, jak jsem si tak hnusnou barvu mohla dát. A vrchol všeho bylo, když jsem poprosila tetu, ať mě přebarví na blond. Masakr. Dneska bych si barvu už nekoupila.

Nyní bych chtěla napsat pár slov o mých oblíbených učitelích a předmětech. Tenkrát ve třetí třídě jsem si oblíbila naši novou třídní učitelku, protože se zajímala o fantasy a sci-fi. O přestávkách jsme se mohli dívat na filmy a dokonce nám pouštěla Hvězdné války. Musím řít, že ona mě částečně přivedla k zájmu o Anglii, protože jednou před Vánoci nám přečetla Dickensovu Koledu. Zjistila jsem, že anglické pohádky jsou celkově mnohem lepší. To bylo krátce předtím, než jsem propadla Harry Potterovi.

Mezi mé další oblíbené kantory patřil učitel, který nás učil výtvarku. Některé jeho metody kreslení mě hodně ovlivnily a jeho radami se držím dodnes. No a nakonec tu musím zmínit naší třídní učitelku. Díky ní jsem si oblíbila zeměpis a historii.

To by už bylo asi všechno, co jsem chtěla napsat. Na základní školu mám hezké i hrozné vzpomínky. Ale na ty staršné se snažím myslet co nejmíně a k těm hezkým se neustále vracím. Zažila jsem i dost hnusnou šikanu, ale dnes k agresorům necítím zášť, neboť je to už dávno za mnou. Alespoň doufám, že si ti lidé uvědomili, co dělali a za svoje činy se hluboce stydí. Šikanovat někoho kvůli váze a vzhledu není košer.

Na mojí bývalou školu se v období voleb ráda vracím. Pořád mám před očima scény z dětství a jsou pro mě příjemně nostalgické. Nyní si mohu díky studiu Pedagogiky volného času vyzkoušet, jaké je to být na druhé straně barikády.


---

Zdroj obrázku:

http://www.olympic.cz/odm2009/cz/informace-pro-ucastniky/ubytovani/ubytovani-ucastniku/34-atletika-zs-zborovska.html
 


Komentáře

1 nudistka nudistka | Web | 26. listopadu 2017 v 10:09 | Reagovat

Abych byla upřímná tak nemám žádného učitele ze ZŠ, který by mě inspiroval. Zřejmě u nás nebyla žádná silná a zajímavá učitelská osobnost. Článek byl pěkně napsaný a s těmi vztahy to občas takhle dopadá.

2 Magicmax Magicmax | E-mail | Web | 26. listopadu 2017 v 13:23 | Reagovat

Jéé, tak tos ty vymyslela téma týdne! :) To ti gratuluji, Winter. :) Dobrá práce.
Jinak nejspíše na stejnou školu chodil kamarád. :)

3 AIM! AIM! | 26. listopadu 2017 v 16:07 | Reagovat

Velmi podnětné téma týdne! Děkuji za návrh :)

4 Rebeka Rebeka | E-mail | Web | 26. listopadu 2017 v 17:05 | Reagovat

Páni, že by šachistka? Pěkný vzhled, opravdu zaujal :)

5 Winter Winter | Web | 26. listopadu 2017 v 17:20 | Reagovat

[4]: Díky. Šachy jsou super, naučila jsem se je jako malá a hraju je dodnes. Je to moje nejoblíbenější hra.

[1]: [2]: [3]: Děkuji vám všem za pěkné komentáře. Jsem ráda, že se vám téma i článek líbí.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Zdroje obrázků v menu:
http://www.gettyimages.in/
http://thediaryofahufflepuff.tumblr.com/
tumblr.com